Staroveké metódy čínskych masáži orgánov – masáž brucha
Nazývajú sa aj staroveké masáže brucha alebo staroveké metódy masáži ANMO a patria k najstarším typom masáží čínskeho lekárstva. Špecifické pre ne je , že aplikáciou rôznych techník na rôzne body predovšetkým na bruchu, ako aj kombinovaním bodov na chrbte a zberných, je dosiahnutie spriechodnenia siete dráh a harmonizácie energie - čchi, krvi a jednotlivých orgánov. Použitím rôznej sily a úrovne prítlaku sa dosahuje doplňovanie či vypúšťanie a tým preventívneho, ozdravného alebo liečebného účinku. Pracuje sa so skrytými škodlivinami (chlad, vlhko, horko). Vyvažuje sa disharmónia medzi jednotlivými orgánmi. Zlepší sa stav orgánov, celková kondícia tela a obranyschopnosť organizmu.
Historicky sa tieto staroveké masáže brucha zachovali a prevádzali v kláštoroch na budhistických posvätných horách Wutai Shan a neskôr našli uplatnenie aj v cisárskom paláci, no neboli vtedy všeobecne známe. Na konci dynastie Čching ich priniesol do oblasti dnešného Tianjinu budhistický mních An Chunru a jeho pokračovatelia si masáže predávali z generácie na generáciu...
Kedy sú masáže vhodné a pri čom pomáhajú:
- Bolesti žalúdka, Pocit plnosti a hrudy pod rebrami, tráviace problémy, rôzne intolerancie, dráždivé črevo...
- Prehánky , zápchy
- Slabé nedostatočné močenie, zastavenie močenia
- Prechladnutie
- Vodnaté opuchy, obezita, cukrovka
- Gynekologické problémy, bolestivá menštruácia, výtoky
- Impotencia
- Depresie, vyčerpanosť , nespavosť, palpitácie, upokojenie strachu – emócií
- Mžiky pred očami, závrate a iné
Kontraindikácie:
- Akútne infekčné ochorenia, zápal pľúc, závažné choroby srdca, pečene, onkologické ochorenia. Po doliečení akútnych štádií infekčných ochorení je masáž využiť ako podpornú súčasť rekonvalescencie.
- Akútne brušné problémy ako akútny zápal pobrušnice, slinivky, perforácia žalúdka či dvanástorníku. Rôzne infekčné ochorenia ako zápal kostnej drene, hnisavý zápal kĺbov, hnisavý opuch mozgu, niektoré akútne poranenia napr. mozgu alebo centrálnej nervovej sústavy či vnútorných orgánov.
- Krvácavé stavy ako traumatické krvácanie, krvácanie do stolice alebo moču, zápal ciev, trombóza, masáž zvyšuje tlak na cievy a mohli vy zintenzívniť krvácanie.
- Silné psychické rozrušenie, dlhodobé hladovanie, vyčerpanosť, opitosť, zvýšená opatrnosť je potrebná u ľudí oslabených vekom alebo chronickými ochoreniami
- ..